Asset Publisher
Łowiectwo
W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.
Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.
Przeczytaj więcej o łowiectwie
Fauna leśna na terenie Nadleśnictwa Kańczuga jest bardzo bogata.
Teren Nadleśnictwa podzielony jest na 18 obwodów łowieckich wydzierżawionych o łącznej powierzchni 91,7 tys. ha w tym 16 tys. ha to grunty leśne. Obwody te dzierżawi 15 kół łowieckich zrzeszonych w PZŁ.
Charakterystyka zwierzostanu:
zwierzyna gruba
- sarna – gatunek wiodący na terenie Nadleśnictwa, w roku 2013 wyniósł 1700 szt.
- jeleń – na terenie Nadleśnictwa jest gatunkiem migrującym. Pojawia się wiosną a jesienią odchodzi na południe w duże kompleksy leśne. Stan jelenia do roku 2013 wynosił około 60,
- dzik – stan ilościowy dzika na terenie Nadleśnictwa jest stabilny i na przestrzeni ostatnich lat wynosi około 150 szt.
zwierzyna drobna: ważniejsze gatunki
- zając - 1371
- bażant - 1553
- kuropatwa- 1086
- lis - 690
- borsuk - 111
- piżmak - 332
- jarząbek - 52
- tchórze - 59
- Kuny - 211