Asset Publisher Asset Publisher

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Przeczytaj więcej o łowiectwie

Fauna leśna na terenie Nadleśnictwa Kańczuga jest bardzo bogata. 

Teren Nadleśnictwa podzielony jest na 18 obwodów łowieckich wydzierżawionych o łącznej powierzchni 91,7 tys. ha w tym 16 tys. ha to grunty leśne. Obwody te dzierżawi 15 kół łowieckich zrzeszonych w PZŁ.

Charakterystyka zwierzostanu:

zwierzyna gruba

  • sarna – gatunek wiodący na terenie Nadleśnictwa, w roku 2013 wyniósł 1700 szt.  
  • jeleń – na terenie Nadleśnictwa jest gatunkiem migrującym. Pojawia się wiosną a jesienią odchodzi na południe w duże kompleksy leśne. Stan jelenia do roku 2013 wynosił około 60,
  • dzik – stan ilościowy dzika na terenie Nadleśnictwa jest stabilny i na przestrzeni ostatnich lat wynosi około 150 szt.

zwierzyna drobna: ważniejsze gatunki 

  • zając - 1371
  • bażant - 1553
  • kuropatwa- 1086
  • lis - 690
  • borsuk - 111
  • piżmak - 332
  • jarząbek - 52
  • tchórze - 59
  • Kuny - 211

SZACOWANIE SZKÓD W UPRAWACH I PŁODACH ROLNYCH

Dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego jest obowiązany do wynagradzania szkód wyrządzonych w uprawach i płodach rolnych przez dziki, jelenie, daniele i sarny oraz szkód wyrządzonych przy wykonywaniu polowania.

Szacowania szkód a także ustalenia wysokości odszkodowania dokonuje zespół składający się z przedstawiciela zarządcy lub dzierżawcy obwodu łowieckiego, przedstawiciela wojewódzkiego ośrodka doradztwa rolniczego oraz właściciela lub posiadacza gruntów, na których wystąpiła szkoda.

Wniosek o szacowanie szkód, w tym ustalenie wysokości odszkodowania właściciel lub posiadacz gruntów rolnych składa do dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego.

Niezwłocznie po zakończeniu szacowania ostatecznego dzierżawca albo zarządca obwodu łowieckiego sporządza protokół. Członkowie zespołu powołanego do szacowania szkód mają prawo wnieść zastrzeżenia do protokołu wraz z uzasadnieniem. W protokole umieszcza się informację o braku zastrzeżeń albo o wniesionych zastrzeżeniach.


ODWOŁANIE OD PROTOKOŁU SZACOWANIA SZKÓD

Właścicielowi albo posiadaczowi gruntów rolnych, na terenie których wystąpiła szkoda, oraz dzierżawcy albo zarządcy obwodu łowieckiego przysługuje odwołanie do nadleśniczego Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkody.

Odwołanie wnosi się w terminie 7 dni od dnia podpisania protokołu oględzin lub protokołu szacowania ostatecznego sporządzonego przez przedstawiciela zarządcy lub dzierżawcy obwodu łowieckiego. Do odwołania należy załączyć kopię protokołu.

Po zakończeniu oględzin lub szacowania ostatecznego wykonywanego w trybie odwoławczym przedstawiciel nadleśniczego sporządza protokół zawierający dane określone w art. 46a ust. 4 lub art. 46c ust. 5 ustawy prawo łowieckie, z wyłączeniem informacji o wysokości odszkodowania.

Nadleśniczy ustala wysokość odszkodowania w drodze decyzji w terminie do 14 dni od otrzymania protokołu oględzin lub protokołu szacowania ostatecznego.